Nedôvera v LPG

Palivo v podobe LPG vzbudzuje u niektorých vodičov nedôveru.

Pokiaľ sa radíte do tejto skupiny, mohol by vám náš článok pomôcť pri rozhodovaní.

Najdôležitejšie je správne a kvalitné prevedenie prestavby. Systémy LPG už v dnešnej dobe nie sú tým čo bývali pred rokmi. Sú oveľa sofistikovanejšie eliminujúce predchádzajúce neduhy.

  • Zníženie výkonu vozidla.

Tento mýtus bol medzi motoristami veľmi rozšírený, avšak toto už dávno neplatí. Pri aplikovaní moderného riešenia vás prestavba vozidla na LPG nepripraví o žiadny výkon. Podmienkou je správne nastavenie zmesi. Nastavenie ale musí previesť skúsený odborník. Skúsenosti z valcovej skúšobne ukazujú, že rozdiely vo výkonoch medzi prevádzkou na benzín a na LPG sú spravidla do 5% (do plusu aj do mínusu). Každopádne pri použití kvalitných súčiastok a odborného nastavenia motorista nerozpozná na aké palivo práve jazdí.

  • Výrazné zvýšenie spotreby.

Medzi ďalšie mýty patrí aj údajné zvýšenie spotreby benzínu po prestavbe na LPG. Je pravda, že pri starších systémoch dochádzalo k miernemu zvýšeniu spotreby kvôli zúženiu sacieho traktu použitím zmiešavača. Pri nových systémoch prestavieb sa tento komponent vôbec nepoužíva, t.j. ku zvýšeniu spotreby pre zúženie sacieho traktu nedochádza. Čo sa týka LPG tak je zvýšenie o 2-3% oproti benzínu. Existujú ale aj prípady, keď má vozidlo pri prevádzke na LPG spotrebu nižšiu ako pri prevádzke na benzín. Prestavba na LPG je preto spojená s ekonomickou návratnosťou. Je tomu tak lebo náklady na LPG sú výrazne nižšie než náklady na benzín alebo na naftu.

  • Nádrž s LPG zaberá veľa miesta v batožinovom priestore.

V minulosti boli nádrže na LPG veľké valcovitého tvaru a v batožinovom priestore zaberali skutočne veľa miesta. Dnes sa montujú vo väčšine nádrže diskové do priestoru pre rezervné koleso. Buď vnútorné alebo vonkajšie.

  • Špecialisti na LPG prestavby.

K prestavbe svojho vozidla na LPG si vyberte montážne pracovisko s dlhoročnou pôsobnosťou a odborníka s viacročnou praxou. Poradia vám a ponúknu najvhodnejší systém plynového zariadenia pre vaše vozidlo. Budete mať zaručené, že prestavba prebehne v poriadku. 

Článok prevzatý od českého importéra BRC, Autogas Centrum Plus s.r.o.